BWPWAP Program Overview

transmediale would like to announce our 2013 program and rich roster of participants. Traversing thematic threads, professions, panels, exhibitions, film screenings, performances, and workshops; the one Pluto long day and Earth week will present visitors with diverse events re-enacting not-so-distant pasts and half-forgotten places. We will explore unrealistic and poetic modes of cultural critique—as if BWPWAP.

 

Download the Program Overview as PDF

 

 

Opening Day: The Blue Hour of Pluto

Tue.29.Jan – 17:30-24:00

 

THE MISEDUCATION OF ANYA MAJOR

Exhibition Opening - 17:30,
Open all festival days: 10:00 to 22:00

Three exhibitions about reimagining the effects, uses and developments of contemporary media:
Tools of Distorted Creativity
Imaging with Machine Processes: The Generative Art of Sonia Landy Sheridan
Evil Media Distribution Centre

 

Memoblast

Performance Paper

17:30 to 22:00 – Café Global stage

By Goto80, Raquel Meyers, Jacob Sikker Remin

 

alva noto . uni acronym feat. anne-james chaton

Screening Users

17:30 to 23:30 – Theatersaal

By Carsten Nicolai

 

Pluto Y U No Planet?
Opening ceremony for transmediale 2013 BWPWAP

19:00 to 20:30 – Auditorium

Welcoming words: Bernd Scherer, HKW
Host: Kristoffer Gansing, transmediale
Special guests: Mike Brown, Lisa Messeri, Gerhard Schwehm

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

20:30 to 21:00 – Central foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

ReFunct Media Presentation

reSource Users

21:00 to 21:30 – K1

With Benjamin Gaulon, Gijs Gieskes, Phillip Stearns, Tom Verbruggen (toktek), Karl Klomp, Peter Edwards. Introduced by Tatiana Bazzichelli.

 

BWPWAP Soundsystem (The Blue Hour of Pluto)

22:00 to 23:30 – Café Global stage

With People Like Us

 

Breakfast on Pluto

WED.30.JAN – 10:00-24:00

 

Depletion Design

Conference Networks

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderators: Carolin Wiedemann, Soenke Zehle
With Jennifer Gabrys, Marie-Luise Angerer, David Michael Berry

 

Post-digital Publishing Workshop: DIY Publishing 

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower foyer

With Florian Cramer, Eleanor Greenhalgh and Dave Young, Andre Castro and Silvio Lorusso, Annette Knol

 

Mail Art in the GDR

Conference Networks

13:00 to 14:30 – K1

Moderator: Dieter Daniels
With Karla Sachse, Lutz Wohlrab

 

Imaginary Museums, Computationality & the New Aesthetic

Conference Users

13:30 to 14:30 – Central foyer

With David Michael Berry, Baruch Gottlieb, Lioudmila Voropai, Adam Hyde, Michael Dieter

 

Talking to the Exterior World

Screening Networks

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Tonje Alice Madsen, Karimah Ashadu

 

Paperbound - Cultural Imaginaries and Practices in the Epoch of Paper

Conference Paper

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Alessandro Ludovico
With Lothar Müller, Markus Krajewski, Gary Hall, Janneke Adema

 

Learning From Evil Media

Conference Users

16:00 to 18:00 – K1

Moderator: Jacob Lillemose
With Andrew Goffey, Matthew Fuller

 

Ludic Inferfaces Presentation

Conference

16:00 to 17:00 – Central foyer

With Georg Russegger

 

Remade Reproductions

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Volker Schreiner, John Smith

 

transmediale 2013 Marshall McLuhan Lecture with Ian Hacking
Plutos, Plutocrats & Plutonium

Respondent: Lorraine Daston

External, conference Networks, Paper, Users, Desire

18:30 to 20:00 – Embassy of Canada

 

-logy

Performance Networks

19:00 to 19:15 – Café Global Stage

With Vanessa Gageos

 

casperelectronics

Performance Users

19:30 to 19:50 – Café Global Stage

By Peter Edwards

 

Movement Materials and What We Can Do

Performance Paper

20:00 to 21:00 – K1

With Andrew Norman Wilson

 

[[[ I'll Show You HD ]]]

transmediale Marshall McLuhan Salon 2013

Exhibition by Jennifer Chan

External Users

20:15 to 21:30 – Embassy of Canada

 

Instrumentarium II. (BWPWAP and The Golden Age Edition)

Performance Networks

21:00 to 22:30 – Auditorium

By Boris Hegenbart feat. Felix Kubin

 

BWPWAP Soundsystem (Breakfast on Pluto)

22:30 to 23:30 – Café Global stage

With actylat (STRFLD Simulation)

 

Lunch at Charon

THU.31.JAN – 10:00-24:00

 

Launch of the Researching BWPWAP Newspaper

Conference Paper

11:00 to 13:00 – Theatersaal

With Geoff Cox, Christian Ulrik Andersen, Armin Beverungen, Tatiana Bazzichelli, Kristoffer Gansing and the participants of the Researching BWPWAP PhD Conference/Workshop

 

OPEN, O SESAMI. OPEN, O GREEN. OPEN, O FIELDS. A chance meeting in the name of Green Rush

reSource Networks

11:00 to 13:00 – Central Foyer

Initiated by Shu Lea Cheang
With Svenja Nette, Rasa Smite and Raitis Smits, Gívan Belá, Annemie Maes, Lenka Dolanova and Michal Kindernay, Maja Smrekar, Armin Medosch

 

Atypo.org: artist's books in the post digital era

Workshop Paper

11:00 to 12:00 / 12:00 to 14:00 – K1

With Giacomo Verde, Les Liens Invisibles

 

E-Waste Workshop

Workshop Users

11:00 to 14:00 – K2

Initiated by Benjamin Gaulon and Lourens Rozema. Workshop led by Karl Klomp, Tom Verbruggen (toktek) and Benjamin Gaulon

 

Post-digital Publishing Workshop: Publishing and the University - Open Access and Open Learning

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower Foyer

With Simon Worthington

 

OVER the HEAD

Book Launch

14:00 – Central Foyer

With Siegfried Zielinski. Introduced by Marcel René Marburger

 

Media's Material

Screening Paper

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Michel Klöfkorn, Eleonore de Montesquiou

 

Remixing Digital Cities

Conference Networks

15:00 to 17:00 – K1

Moderator: Clemens Apprich
With Felipe Fonseca, Marleen Stikker, Karl Heinz Jeron, Mathias Fuchs

 

What Was The User?

Conference Users

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Jacob Lillemose
With Olia Lialina, Pär Thörn, Cornelia Sollfrank

 

Building Local Autonomy Networks

Workshop Desire

15:00 to 18:00 – K2

With Micha Cárdenas

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

15:00 to 21:00 – Central Foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

de/Rastra

Performance Users

17:00 to 17:15 – Café Global Stage

By Kyle Evans

 

OCTO P7C-1 Miscommunication Technologies

reSource Networks

17:30 to 18:15 – Central Foyer

With Telekommunisten

 

The Economy, Stupid!

Screening Users

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Andrew Norman Wilson, Ralph Kistler

 

Let there Be Light and Sound: WMSWF and Fluorescene

Performance Double Bill Users

19:00 to 20:30 – K1

By ray vibration; Phillip Stearns

 

BWPWAP networks with Geert Lovink

Social Media: From Complaints to Alternative Tools

Conference Networks

19:00 to 20:30 – Auditorium

Respondent: Craig Saper

 

BWPWAP networks
Consequences (One Thing Leads To Another)

Performance Networks

21:30 to 22:30 – Auditorium

By People Like Us

 

Mind the Volcano!

Performance Users

22:30 to 23:30 – Café Global Stage

By Goto80, Raquel Meyers

 

 

Kuiper's Afternoon

FRI.01.FEB – 10:00-24:00

 

Analog sound and light synth building workshop

Workshop Users

10:00 to 15:00 – K2

With Peter Edwards

 

Spam, Porn and Bodily Computation

Conference Desire

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderator: Gaia Novati
With Finn Brunton, Rose White, Stewart Home

 

encapsulations/openings @ PNEUMAtic circUS

Workshop, reSource Networks

11:30 to 13:00 – Central Foyer

With Lutz Wohlrab , Karla Sachse

 

The Archive Panel: Long-Term Preservation of Digital Art

Conference

12:00 to 13:30 – Central Foyer

With Baruch Gottlieb, Bernhard Serexhe, Agniezska Kubicka-Dzieduszycka

 

Post-digital Publishing Workshop: Indy Publishers - new readers/new economy

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower Foyer

With Simon Worthington

 

Speaking Code: Coding as Aesthetic and Political Expression

Book Launch

14:00 – Central Foyer

With Geoff Cox. Introduced by Tatiana Bazzichelli

 

Textfiles of Desire

Conference Desire

13:30 to 15:00 – K1

Moderator: Tina Lorenz
With Helena Velena, Jason Scott, Ariel Efraim Ashbel

 

Video Vortex Hangout

Screening Networks

14:30 to 16:30 – Theatersaal

With Vera Tollmann, Oliver Lerone Schultz, Matthew Adeiza , Sung Youn Lim, Boaz Levin, Ma Ran

 

Disrupting the Bureaucracy, Rethinking Social Networks

Conference Networks

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Tatiana Bazzichelli
With Stevphen Shukaitis, Craig Saper, Dmytri Kleiner, and a performative intervention by Karla Sachse, Lutz Wohlrab

 

Digital Memory and the Archive & What is Media Archaeology?

Book Launch

15:30 – Central Foyer

With Jussi Parikka and Wolfgang Ernst

 

Mobile Device Forensics for Artists

Workshop Users

16:00 to 19:00 – K2

With Johannes P Osterhoff

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

16:00 to 21:00 – Central Foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

Composting the City | Composting the Net

Performance, reSource Networks

17:30 to 18:30 – K1

By Shu Lea Cheang, Martin Howse, Tikul, Ayumi Matsuzaka

 

Tales of the Unknown

Screening Networks

18:00 to 20:00 – Theatersaal

 

BWPWAP users with Olga Goriunova
Aesthetic Growth: Becoming a Human, a Thing or a Piece of Code

Conference Users

19:00 to 20:30 – Auditorium

Respondent: Finn Brunton

 

BWPWAP Users
Coded Narratives

Performance Users

21:30 to 23:00 – Auditorium

By Vanessa Ramos-Velasquez with guest musician A Guy Called Gerald

 

The Long Plutonian Sunset

SAT.02.FEB – 10:00-24:00

 

Back When Pluto was Another Cold War Heavenly Body:
Militarisation, Media and Space

Conference Desire

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderator: Lisa R. Messeri
With Jussi Parikka, Sunil Manghani, Ryan Bishop, Ken Hollings

 

The Outsourced / Outsourcing User (Part I): My Name Is Janez Janša

Conference Users

12:00 to 13:30 – K1

Moderator: Bani Brusadin
With Janez Janša

 

Post-digital Publishing Workshop: Home Library

Workshop Paper

12:00 to 16:30 – Lower Foyer

With Alessandro Ludovico, Nenad Romić (Marcell Mars), Marta Ponsa, Stéphanie Vilayphion

 

Emoporn, Sex Machines and Mediated Sexualities

Conference Desire

13:30 to 15:30 – Auditorium

Moderator: Rose White
With Francesco WARBEAR Macarone Palmieri, Stephanie Rothenberg, Jeff Crouse, Isaac Leung
Includes the performance Laborers of Love/LOL by Jeff Crouse, Stephanie Rothenberg

 

The Outsourced / Outsourcing User (Part II)

Conference Users

14:30 to 16:00 – K1

Moderator: Olga Goriunova
With IOCOSE, Florian Alexander Schmidt

 

Too Many Things

Screening Users

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Elizabeth Price, John Smith

 

OCTO P7C-1 Product Demonstration

reSource Networks

15:00 to 15:45 – Central Foyer

With the Telekommunisten collective and CEO Octavia Allende-Freedman

 

Control your own cloud

Workshop Networks

15:00 to 18:00 – K2

With Rui Guerra, Geoff Cox

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

16:00 to 21:00 – Central Foyer

A project by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

BWPWAP paper with Kenneth Goldsmith

Conference Paper

17:00 to 18:30 – Auditorium

Respondent: Florian Cramer

 

Toute la mémoire du monde

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Elizabeth Price

 

WYBIDIBD: When You Break It Down It Breaks Down - analysing social media as a progressive form of comics

Conference Paper

18:30 to 20:00 – K1

Moderator: Oliver Lerone Schultz
With Gabriel S Moses

 

In the Jodoverse and Beyond

With participation of Alejandro Jodorowsky through a live video stream.

Moderator: Hasko Baumann / Introduced by Jacob Lillemose

Conference  Paper

Including: Darkness Bright by Demdike Stare; Gatekeeper "EXO"

Performance Double Bill

20:30 to 00:15 – Auditorium

 

Sources Synths Circuits. The Instrumentarium of Prof. Kittler

Conference Users

21:30 to 23:00 – Theatersaal

With Paul Feigelfeld, Sebastian Döring, Jussi Parikka, Jan-Peter E.R. Sonntag

 

Transneptunian Midnight

SUN.03.FEB – 10:00-24:00

 

Software of the Future, or The Model precedes the Real

Workshop Desire

11:00 to 14:00 – K2

With Alan N. Shapiro, Anja Wiesinger

 

file_under: The Imaginary Museum

Conference Imaginary Museum

12:00 to 13:30 – Theatersaal

Moderator: Kristoffer Gansing
With Massimo Canevacci, Lioudmila Voropai, Fredrik Svensk

 

In A Quare Time and Place:
On the Politics of Blaxploitation-Cinema and Sun Ra’s Afrofuturism

Conference Desire

14:00 to 15:00 – K1

Moderator: Antke Engel
With Tim Stüttgen

 

Malraux's Screening

Screening Imaginary Museum

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Dennis Adams

 

Trail Blazers Web Surfing Contest

Contest Networks

15:00 to 18:00 – Café Global Stage

Moderated by Dragan Espenschied - The Beautiful Zeros and Ugly Ones

 

BWPWAP desire with Allucquére Rosanne "Sandy" Stone

Conference Desire

16:00 to 17:30 – Auditorium

Respondent: Francesco WARBEAR Macarone Palmieri

 

Imaginary Lives

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Babak Afrassiabi

 

BWPWAP Desire
Eier Haben

Performance Desire

18:30 to 20:00 – Auditorium

By Diane Torr with Anus B. Haven, Anaïs Héraud, Kai Simon Stoeger and Viola

  

BWPWAP Soundsystem (Post Festival Hangout)

22:30 to 23:30 – Café Global stage

With Maria Mouk and Lukas Grundmann